Rusya’da “vatanseverlik” patladı

Yapılan son anket, Rusya’da yüzde 94’lük ezici çoğunluğun kendisini vatansever (patriot) olarak gördüğümü ortaya koydu. Devlet kamuoyu araştırmaları şirketi VTsIOM tarafından yapılan anketim sonucu, tüm zamanların en yüksek oranına işaret ediyor.

Bu ankete göre yüzde 94’lük kitle kendilerini genel olarak “vatansever” olarak görürken, yüzde 62’lik kitle “koşulsuz olarak vatansever olduğunu” vurguluyor. Her durum ve şart altında mutak vatansever olduğunu söyleyenlerin oranı geöen yıla kıyasla yüzde 10 arttı.

Aynı zamanda, “koşulsuz” vatanseverliğe yönelik eğilim, 2014 sonbaharında Kırım’ın Rusya Federasyonu’na ilhak edilmesi sırasındaki oranın da üzerinde.

Rapora göre Rusya’da vatanseverliğin ilk yükselişi 2014’te Kırım’ın Rusya ile yeniden birleşmesiydi. 2022’de vatanseverlik seviyesinin yükselmesinde özel askeri operasyonun başlaması etkili oldu.

Ankette Rusya vatandaşları “Vatanını sevmenin kendileri için ne anlama geldiği” sorusunu da yanıtladı. Yüzde 82’lik kitle aile sevgisini, ülkeyle gurur duymayı ve uğrunda sorumluluk almayı “vatan sevgisi” olarak nitelendirdi.

Erkekler ve kadınlar vatanseverlik duygusunu eşit olarak paylaşıyor (Yüzde 93 ve yüzde 95). Genç kuşak (18 ila 24 yaş arası) arasında, ankete katılanların yüzde 87’si kendilerini vatansever olarak görüyor. 60 yaş üzeri kuşakta bu oran yüzde 94.

VTsIOM anketi Mart 2024’te telefon görüşmesi yoluyla gerçekleştirildi. 18 yaş ve üzeri toplam bin 600 katılımcı ankete katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x